Повернутися до звичайного режиму

Історія церкви села Куликівка

В кінці ХVІІІ ст. на краю села Куликівка, біля лісу стояла стара маленька церква покрита трощою. Біля церкви було розташовано старий сільській цвинтар. Територія старої церкви була огороджена парками.

У зв’язку з тим, що село поступово зростало і збільшувалось кількість населення, володар села Георгій Холбан та його жінка Марія вирішили в 1800 році збудувати нову церкву, але в центрі села. Вони збудували по всім селам Храми та мали величезні панськи садиби. В церковних документах датовані 1845 роком йде мова, що в цьому році будівництво її було завершено. 20 січня 1845 року Митрополит Молдови Мелентій благословив церкву «Покрови Божої Матері» села Куликівка.

В нову церкву був перенесений старий алтар на якому в три ряди були розташовані ікони. Церква «Покрови Божої Матері» святкує 1 жовтня – Храм. Церква забудована в стилі класицизму, що характерно ХVI ст.. Церква має один купол. Будівля церкви має такі розміри:довжина – 60м;ширина – 32м;висота – 9м.

Має два підрозділи: вівтар формою півколи і придвірря під формою прямокутника. Приміщення церкви завішано іконами і святими зображеннями по святому писанню.

В новій церкві почали проводити всі церковні обряди. Перші реставраційні роботи Георгій Холбан зробив за свої кошти в 1866 році. Церква була покрита замість тропою – дранкою, а стіни церкви обладнані. В 1904 році покрівля церкви знову була поновлена, а до входу в церкву були зроблені камінні сходи.

При розподілі землі церква отримала 8 гектарів землі додатково.

У 1894 році священиком став Іон Єнеску з села Міхайлень (Румунія). На той час дияконами були А. Костаки та Климент Александр. 15 червня 1902 році священиком став Харалампиє Васіліу з Дялул Буда(Румунія). А замість А. Костаки став Костаки Попович. У 1907 році священиком став Іон Теодору, а кантатором Іон Ропчану. В документах того часу акцентується увага на те, що священослужителі церкви в селі мали великий вплив на своїх парафіян. Підтвердженням цього служить те, що парафіянка села Тернавка заповідала що після смерті, її необхідно поховати на цвинтарі біля церкві у селі Куликівка, оскільки вона допомагла коштами в ремонтних роботах (про це свідчать документи).

Історичні події 1940 року вплинули і на подальшу долю церкви. В 1945 році вона була підпорядкована Чернівецької та Буковинської Єпархії Московського Патріархату. В після воєнні роки багато церковних споруд на території Буковини були закриті або зруйновані. Жителі села Куликівка для того щоб зберегти свою церкву створили комітет з п’яти чоловік (Микола Івашку, Василь Хриб, Микола Русу, Пантелей Андрієш, Пантелей Біволару). Ця делегація від громади села поїхала в Москву з петицією на прийом до голови Ради Міністрів СРСР М. Косигина.Делегацію в Москві прийняли і питання було вирішено позитивно. Робота церкви була відновлена і вона продовжується до цього часу. Тоді священиком церкви став Андрій Стругару з села ПорубнеГлибокского району, який служив до 2000 року.З 2000 року по сьогоднішній час службу в церкві веде священик Михайло Падурару з села Тернавка Герцаївського району. Треба відмітити одну особливість, що всі священики були вихідцями з інших сіл. Біля церкви знаходиться і сільській цвинтар. В 2000 році була проведена відновлення роботи фасаду церкви. Добудований притвор для того, щоб було більше місце для парафіян.

Церква «Покрови Божої Матері» села Куликівка унікальний витвір дерев’яного архітектурного мистецтва першої половини ХІХ ст.. Цей пам’ятник архітектури охороняється державою.На жаль прізвище митців не відомі. Біля церкві розташован пам’ятний хрест з прізвищами жителів села Куликівка, які були репресовані в 1940-1945 роках.

Дзвін церкви «Покрови Божій Матері» - у 1800 році подарувала вдова з нашого села церкві на гроші зароблені на прядці. Це були потім зароблені і вона зі всього серця подарувала. Існує легенда про старий дзвін, кажучи, як крутиться пряди, так щоби крутилися хмари коло села при великих ливнів. Набагато пізніше у 2000 році європейська держава Румунія подарувала дзвін нашій церкві. Таким чином церква «Покрови Божій Матері» має два дзвона.

Кiлькiсть переглядiв: 1179

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.

Фотогалерея

Демонстраційний сайт бібліотеки

вулиця, номер будинку,
поштовий індекс, область, місто,
країна

Дата останньої зміни 07 Червня 2019

Цей сайт безкоштовний!